Mikor és hogyan kell alkalmazni az uniós szabályokat?
Az Európai Unióban minden közbeszerzési eljárást az adott tagország jogszabályaival összhangban kell lefolytatni. A nagyobb értékű szerződések esetében a tagállami szabályok az általános uniós közbeszerzési szabályokon alapulnak. Azon értékhatárok ( küszöbértékek), amelyek felett alkalmazni kell az uniós szabályokat, függnek egyrészt a közbeszerzés tárgyától, másrészt az ajánlatkérő kilététől. Ezek az értékhatárok rendszeres felülvizsgálat tárgyát képezik és szükség esetén kiigazításra kerülnek. (A következő felülvizsgálat 2020-ban esedékes.) A fő értékhatárok a következők: 144 000 euró a központi kormányzati szervek által beszerzendő szolgáltatások és áruk többsége esetében, 5 548 000 euró az építési munkák esetében. Tekintse meg a közbeszerzési értékhatárokról részletesen tájékoztató oldalunkaten, vagy nézzen utána az értékhatárokra vonatkozó nemzeti szabályoknak. Az értékhatárt el nem érő közbeszerzések esetében csak a tagállami szabályok alkalmazandók, viszont be kell tartani az átláthatóságra és az egyenlő bánásmódra vonatkozó uniós követelményeket.
Ajánlattétel közbeszerzési felhívásra – az Ön jogai
Részvétel egy másik országban meghirdetett közbeszerzési eljárásban
Ha az Ön vállalatának, szervezetének vagy intézményének a székhelye az EU-ban(ebben az esetben: a 28 uniós tagállam, valamint Izland, Norvégia és Liechtenstein) van, Önnek joga van részt venni bármely uniós ország közbeszerzési eljárásaiban. Ez a jog a következőket foglalja magában:
Közzététel az EU közbeszerzési honlapján
Alapszabályként az uniós szabályok hatálya alá tartozó közbeszerzési felhívásokat közzé kell tenni az Európai Unió közbeszerzési értesítőjének online felületén, a Tenders Electronic Daily portálon (TED). Az ajánlatkérő szervek az előírt értékhatárt el nem érő közbeszerzési felhívásokat is közzétehetik a TED-en. A TED-portálon az ott közzétett ajánlati felhívásokra vonatkozó alapvető információk az EU összes hivatalos nyelvén rendelkezésre állnak.